۹ کتاب برتر برنامه نویسی

نه کتاب برتر برنامه نویسی

اگر می خواهید خود را از دیگران متمایز کنید، خواندن این ۹ کتاب برتر برنامه نویسی را به شما پیشنهاد می کنیم

اگر امسال موفق شده اید که تنها یک کتاب از این ۹ کتاب برتر را بخوانید، به طور حتم یک گام از سایر افراد در اطراف خود جلوتر خواهید بود. علت این امر این است که طبق گفته ی Steve McConnell که نویسنده ی کتاب Code Compete می باشد، “خواندن یک کتاب بیشتر از اکثر کتاب های است که در طول یک سال توسط برنامه نویسان مطالعه می شوند”.

در سال ۲۰۰۸، خالق Trello که یک نویسنده، سازنده ی بلاگ، و مهندس نرم افزار می باشد، اینگونه اذعان داشته است که:

به نظر می رسد که برنامه نویسان دیگر تمایلی به مطالعه ی کتاب ندارند. بازار کتاب های برنامه نویسی در مقایسه با حجم برنامه نویسان فعال در این حوزه، بسیار کوچک و محدود شده است. در عوض، این افراد با خوشحالی و با استفاده از رویه ی آزمون و خطا به برنامه نویسی ادامه می دهند. زمانی هم که کد مورد نظر آن ها اجرا نمی شود، سوالات خود را در گوگل عنوان می کنند!

بهترین انواع کتاب های برنامه نویسی آنهایی هستند که صرفا چگونگی انجام کار را به شما توضیح نمی دهند، بلکه چرایی و علت امر را برای شما تبیین می سازند. این کتاب ها در کنار آموزش زبان های خاص برنامه نویسی و نحوه ی کدنویسی، چگونگی اندیشیدن را نیز می آموزند. آن ها ضمن ذخیره ی زمان کاربر، به وی کمک می کند که به یک برنامه نویس بهتر تبدیل شود، تفاوتی هم ندارد که یک فرد مبتدی باشید یا اینکه ۳۰ سال در این حوزه تجربه داشته اید.

بدون درنگ بیشتر، نام ۹ کتاب برتر حوزه ی برنامه نویسی را ذیلا عنوان نموده ایم که با خواندن آن ها می توانید خود را از دیگران متمایز نموده و به یک نیروگاه واقعی کدنویسی تبدیل شوید.

۱ :Coders at Work: Reflections on the Craft of Programming

اگر نسبت به زندگی بعنوان یک برنامه نویس کنجکاو می باشید، کتاب Coders at Work می تواند یک منبع مناسب برای شما باشد. در این کتاب با ۱۵ برنامه نویس خبره و دانشمندِ علوم کامپیوتر از قبیل Joshua Bloch، Peter Norvig، Donald Knuth، Ken Thomson، و Jamie Zawinski مصاحبه شده است. نویسنده ی این کتاب، Peter Seibel، این مصاحبه ها را انجام داده است تا با استفاده از این رویکرد، نکاتی در مورد پروژه های معروفی که توسط این افراد در حال اجرا می باشند، و نیز داستان های الهام بخشی که پشت این پروژه ها وجود دارند، را ارائه دهد. این نویسنده همچنین، نگاهی داشته است به عواملی که موجب معروف شدن این افراد شده اند، و طرز تفکر و اندیشه ی آنها را نیز واکاوی نموده است. حتما این کتاب را بخوانید!

2

کتاب Code Complete، نوشته شده توسط Steve McConnell، بعنوان دایره المعارف برنامه نویسی عملی در نظر گرفته شده، و بعنوان کتابی معرفی شده است که باید توسط هر برنامه نویس حرفه ای خوانده شود. البته درک چراییِ این امر هم کار سختی نیست! این کتاب یک اثر حجیم ۹۰۰ صفحه ای در حوزه ی برنامه نویسی می باشد. هر فصل این کتاب دربردارنده ی راهکارها و تکنیک هایی برای ارتقاءِ هر روزه ی توانمندی برنامه نویسی کاربر بوده، و کدهایی را ارئه می دهد که علاوه بر دارابودن قابلیت خواندن، مدیریت آن ها نیز راحت می باشد. نویسنده در اقدامی خلاقانه، محتوای موجود در کتاب را به صورتی داستان وار ارائه داده که این امر موجب شده است که علاوه بر راحت شدن پروسه ی خواندن توسط کاربر، به یک فعالیت سرگرم کننده و جالب نیز تبدیل شود. بدون در نظر گرفتن این که در چه سطحی قرار داشته باشید، این کتاب بدون شک نحوه ی تفکر و روش کد نویسی شما را متحول خواهد نمود.

نکته: اگر فرصت خواندن کتاب به طور کامل را ندارید، می توانید نگاهی جسته گریخته به سه فصل آخر کتاب، که بعنوان راهنمای مرجع تدوین شده اند، داشته باشید. آنجا می توانید نکاتی از هر فصل را که نیاز داشته اید، مطالعه نمایید. همچنین سعی کنید که نسخه ی پرینت شده ی این کتاب را تهیه کنید چرا که رجوع به فصل ها کار راحت تری است.

۲ : The Mythical Man Month

فرض مقدماتی این کتاب بر این اساس بوده است که رایانه تغییر می کند اما انسان ها بی تغییر باقی می مانند. کتاب Mythical Man Month یک کتاب کلاسیک برنامه نویسی است که عوامل انسانی در مهندسی نرم افزار را مورد بحث قرار می دهد. با وجود اینکه این کتاب در حدود ۴۰ سال پیش نوشته شده است (انتشار اول:۱۹۷۵)، اما همچنان رقبای خود را به چالش می کشد. علت این امر چیست؟ دلیل آن این است که در ساختن اسباب و ابزار از قبیل نرم افزارها، بیشتر دست انسان ها در کار بوده است تا مواد و تکنولوژی. اگر مشتاقید که به یک مدیر پروژه تبدیل شوید، این کتاب به شما کمک می کند مواردی که در حین توسعه ی یک نرم افزار نمی توانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند را شناسایی نموده، و توصیه هایی به منظور شروع همکاری، سازماندهی، و مدیریت یک تیم را به شما ارائه می دهد.

3

۳ :Don’t Make Me Think, Revisited: A Common Sense Approach to Web Usability

اگر درصددید که یک کتاب در حوزه ی USABILITY یا قابلیت استفاده ی وب بخوانید، این کتاب گزینه ی مناسبی است. این کتاب یک منبع فوق العاده برای هر توسعه دهنده ای است که خواستار ساخت یک وب سایت، وب سایت موبایل، یا اپلیکیشن های موبایل می باشد. این اثر دربردارنده ی اطلاعات مفیدی بوده، و روش روشن و مختصر ارائه ی مطالب آن موجب شده است که هم افراد تکنیکی و هم افراد غیر تکنیکی بتوانند آن را متوجه شوند.

4

۴: The Pragmatic Programmer: From Journeyman to Master

یکی دیگر از منابع قدیمی اما مفید که همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. کتاب Pragmatic Programmerبه صورت مجموعه ای از دروس و پیشنهادات برای توسعه دهندگان نرم افزار می باشد. این کتاب همچنین شامل نکات شماره گذاری شده ای می باشد که به صورت کارت در پایان کتاب تعبیه شده اند. این نکات ممکن است به تنهایی برای شما بدیهی به نظر برسند، اما دارای ابعاد اعجاب انگیزی خواهند بود که به شما کمک می کنند قابلیت و توانایی برنامه نویسی خود را بهبود بخشید.

5

۵ :Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship

کدهایی که به طور ضعیف و ناشیانه ای نوشته شده اند می توانند یک برنامه را به زانو در بیاورند، و این به نوبه ی خود، اهمیت توسعه ی برنامه نویسی را نشان می دهد. در کتاب Clean Code، نویسنده نکات و مثال هایی در باب چگونگی ایجاد کدهای بهتر را ارائه می دهد. در ادامه، روش ها و راهکارهایی جهت تولید کدهای سالم ارائه شده، و با معرفی مطالعات صورت گرفته بر روی چالش های رو به رشد در این حوزه، خواننده به سمت تفکر در مورد نکات مثبت و منفی این چالش ها سوق داده می شود. با وجود اینکه مثال های موجود در این کتاب به زبان Java نوشته شده اند، اما بر روی دیگر زبان های برنامه نویسی نیز قابل اجرا می باشند.

نکته: قبل از خواندن این کتاب بهتر است کتاب Code Complete را مطالعه کرده باشید، چرا که Clean Code نیز همان مطالب موجود در کتاب Code Complete را ارائه می دهد، اما در سطحی بالاتر.

6

۶: Programming Pearls

این کتاب یک منبع کلاسیک برای افراد مبتدی است که اصول اولیه ی حل مسئله را آموزش می دهد. در صورتی که خودتان به حل مسائل بپردازید، نکات زیادی را یاد گرفته، و به یک برنامه نویس قوی، با درک و بینشی عمیق تر نسبت به الگوریتم ها و طراحی الگوریتم، تبدیل می گردید.

7

۷ :Cracking the Coding Interview: 150 Programming Questions and Solutions

اگر به دنبال همکاری با یک شرکت معتبر از قبیل Google، Amazon، Apple، یا Facebook می باشید، این کتاب یک منبع معتبر برای پرسش و پاسخ های مربوط به مصاحبه در حوزه ی برنامه نویسی می باشد. همانطور که از عنوان کتاب پیداست، این کتاب شامل ۱۵۰ سوال مربوط به مسائل موجود در فرآیند برنامه نویسی است که ممکن است بعنوان یک برنامه نویس در زمان مصاحبه با یک کمپانی با آن ها مواجه شوید. راه کارهای حل آن مسائل نیز ارائه شده است. مابقی کتاب نیز بر روی جنبه های غیر-برنامه نویسی مصاحبه، از قبیل آمادگی برای مصاحبه، آماده سازی رزومه، آمادگی رفتاری، و غیره می باشد. این کتاب به طور قطع یکی از بهترین کتاب های تالیف شده در رابطه با مصاحبه در حوزه ی برنامه نویسی می باشد. Introduction to Algorithms نام کتاب دیگری است که در این حوزه بسیار کارایی داشته و بعنوان “کتاب مقدس الگوریت” معروف شده است.

8

۸:Soft Skills: The software developer’s life manual

بخش کدنویسی، هیجان انگیزترین بخش طراحی سایت برای هر توسعه دهنده ای می باشد. سخت ترین بخش های این پروسه عبارتند از مواجه شدن با کلاینت ها، دستگاه های متناظر (peers)، و مدیران، سودمند و پربار باقی ماندن، دستیابی به امنیت مالی، و غیره. این کتاب علاوه بر نکات مربوط به برنامه نویسی، موارد دیگری، از حرفه و شغل گرفته تا نام تجاری خصوصی، مدیریت بلاگ، یادگیری، آموزش، مسائل مالی، و حتی تناسب اندام و روابط اجتماعی را نیز پوشش می دهد.

9

۹ : Zero Bugs and Program Faster

نویسنده ی کتاب Zero Bugs، دو سال را صرف تحقیق در رابطه با تکنیک های رفع تمامی اشکالات ممکن، نموده است. این کتاب بهترین منبع در این حوزه است. این کتاب شامل تکنیک ها و روش هایی مفید است، و اطلاعات را به روشی قابل هضم ارائه نموده و با تبدیل آن ها در قالب داستان ها و استعارات موجود در دنیای واقعی، خواند این کتاب را لذت بخش نموده است.

99

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *